Odontologija ir burnos higiena

  • Profilaktinis patikrinimas (arba apžiūra) tai – gydytojo odontologo arba burnos higienisto atliekama procedūra, kuri būtina tiek vaikams, tiek suaugusiems. Profilaktinio patikrinimo metu nustatomi dantų ėduonies pakenkti dantys bei įvertinama burnos ertmės būklė. Mūsų mažiesiems profilaktinis patikrinimas būtinas ne tik todėl, kad brendimo laikotarpiu dygstantys nuolatiniai dantys yra mažiau atsparūs rūgščių ir šarmų poveikiui nei suaugusių žmonių, bet ir tam, kad būtų atkreiptas tėvų dėmesys į jų vaikų dantų dygimo ir žandikaulių vystymosi anomalijas ir laiku būtų imtasi prevencijos priemonių.
  • Terpinis gydymas

Ėduonis – pagrindinis dantų netekimą lemiantis faktorius Lietuvoje apie 90% gyventojų serga šia dantų liga (vidutiniškai 35 – 44 metų amžiaus Lietuvos gyventojai  jau turi po 5 pašalintus dantis).

Negydomas ėduonis didėja ir gali pasiekti net dantų šaknų kanalus, tuomet gydymo procedūra tampa sudėtingesnė ir ilgesnė, dantis pradeda skaudėti, o norint dantį sugydyti reikia pašalinti danties nervus: išvalyti danties šaknies kanalus, tada juos užplombuoti ir tik tuomet uždėti plombą. Ilgai negydomas ėduonis gali taip pakenkti dančiui, jog vienintelis gydymo būdas belieka tik danties išrovimas.

Dantų plombavimas pažeistų danties audinių atstatymas, sugrąžinant formą, funkciją ir estetiką. Naudojant šiuolaikines plombines medžiagas galima atkurti natūralią danties formą ir spalvą. Populiariausios dantų restauravimui naudojamos medžiagos yra šviesoje kietėjantys kompozitai, atkuriami visi dantis sudarantys sluoksniai, atstatomos anatominės danties paviršiaus struktūros, suformuojamas geras kontaktas su kitais dantimis, todėl dantis atrodo natūraliai ir gali normaliai funkcionuoti.

Endodontija – tai danties kanalų gydymas.

Karieso procesui išplitus iki pulpos, prasideda jos uždegimas. Uždegimas pulpoje gali pasireikšti savaiminiais, priepuoliniais skausmais, ypač naktį, taip pat cheminių, terminių, mechaninių dirgiklių sukeltais skausmais. Tačiau simptomų gali ir nebūti. Kai infekcija nuo pažeisto danties vainiko pasiekia pulpą, kanalų gydymas yra neišvengiamas, siekiant išsaugoti infekcijos pažeistą dantį.

Gydytojo odontologo rekomendacija: norint išvengti dantų ėduonies atsiradimo ar atsiradusio ėduonies progresavimo, kuris gali įtakoti net danties netektį, būtina reguliariai  lankytis pas gydytoja odontologą bent kartą metuose, o vaikams kas 3-4 mėnesius

  • Dantų protezavimas yra pažeistų dantų atstatymas ir/ar formos, spalvos, struktūros koregavimas bendradarbiaujant su dantų technikų laboratorija, o joje pagamintos restauracijos yra labai patvarios ir ilgaamžiškos, todėl jei yra prarasta daug danties audinio, nulūžęs dantis, nėra danties ar kelių dantų, tuos defektus galima sėkmingai atstatyti .
  • Pagrindiniai dantų protezų tipai:

Fiksuoti protezai (vainikėliai, daliniai vainikėliai ir tiltai) – fiksuojami prie likusių dantų, suteikia gerą estetinę išvaizdą, pagerina kramtymo efektyvumą.

Išimami daliniai protezai – skirti pacientams, kurie neteko kelių dantų kažkuriame dantų lanke (viršutiniame ar apatiniame). Šių protezų kaina yra santykinai mažesnė, estetinė išvaizda pakankamai gera, tačiau dėl mažesnio protezų stabilumo greičiau dėvisi žandikaulio kaulas.

Išimami pilni protezai – skirti pacientams, kurie netekę visų dantų, esančių apatiniame ar/ir viršutiniame dantų lanke. Išimami protezai gali būti fiksuojami ant implantų.

  • Kokie gali būti gaminami vainikėliai? Kada jų reikia?

Rekomenduojame metalo keramikos vainikėlius. Jų reikia, kai danties audinio dėl įvairių priežasčių yra likę mažai, o tai visuomet įvertinama ir aptariama konsultacijos su gydytoju metu ir parenkamas optimaliausias gydymo variantas.

  • Dantų protezavimas ant implantų

Tai tokie patys vainikėliai, tiltai ar išimami protezai, tvirtinami ant implantų , kokie yra tvirtinami ir ant apšlifuotų dantų, tik papildomai galima rinktis protezui naudojamą atramą ant implanto, priklausomai nuo klinikinės situacijos, kuri visada aptariama su pacientu.

  • Profesionali burnos higiena – pagrindinė dantų ėduonies ir apydančio ligų profilaktikos priemonė. Vienos iš svarbesnių karieso atsiradimo priežasčių yra dantų apnašos ir jose esantys mikroorganizmai. Nemalonus kvapas iš burnos, nesveiki bei paslankūs dantys dažniausiai būna sergant priedančio ligomis esant kariesui. Dantų paviršius per dieną pasidengia maisto likučių, nusilupusių burnos gleivinės viršutinio epitelinio sluoksnio ląstelių ir mikrobų mišiniu, kuris sudaro balkšvai pilkos spalvos, sunkiai matomas danties minkštąsias apnašas. Kadangi dantų šepetėliu ne visuomet pavyksta garai išsivalyti visus dantų paviršius, apnašų , esančių keletą parų ant dantų paviršiaus, mikroorganizmai išskiria toksinus, kurie sukelia dantenų pakitimus, o vėliau ir  uždegimus. Nepašalintos apnašos mineralizuojasi ir susidaro dantų akmenys, kurie trukdo natūraliai valytis burnai, sulaiko bakterijas, taip pat sudaromos sąlygos nuolatiniam uždegimui.

Burnos higienos tikslas – pašalinti minkštąjį ir kietąjį dantų apnašą (akmenis), stabdyti karieso, dantenų ir periodonto ligų atsiradimą, atgaivinti burnos ertmę. Profesionalios burnos ertmės higienos metu akmenys nuvalomi ultragarsiniu skaleriu. Profesionalios burnos higienos procedūros atliekamos vieno ar kelių vizitų metu. Pacientai mokomi teisingai atlikti asmens burnos higieną namuose, jiems parenkamos higienos priemonės (dantų siūlas, mediniai, plastmasiniai krapštukai, šepetėliai tarpdančiams valyti, kt.), aiškinama sveika mityba.

Burnos higienos procedūra turėtų būti atliekama ne rečiau kaip du kartus per metus